HİPNOZ NEDİR?TARİHÇE

Geçmişte insanlar hipnoz ve benzeri yöntemleri bilmeden kullanmışlardır. Hipnozun ilk olarak kullanılmaya başlandığını gösteren belgelere Yunanlılarda rastlanmaktadır. M.Ö. 1400-1300 yıllarından kalma dua taşlarında telkin ile ilgili bilgilere rastlanmıştır.

Eskiden yunanlılar gerginliklerin giderilmesi için hipnozu kullanmışlardır. Eski Galya’lılar ise hipnoza sihirli uyku adını vermişler ve siğili olan kişileri tedavi etmek için kullanmışlardır. 1760 yılından sonra ise Avrupa’da Franz Anton Mesmer tarafından gösteri şeklinde halka tanıtılmaya başlanmıştır.

İngiliz Doktor James Braid 19. Yüzyılda bu konuyu ele almış ve ilk olarak hipnoz kelimesini kullanmıştır. Braid birçok ameliyatında hipnozu kullanmıştır. Braid’in bu çalışmalarının ardından Liebeault, sabit bakış metodun üzerine söz ile telkini de katmıştır.

Telkin ile hipnoz ayrımını da Pierre Janet yapmıştır. Janet ile aynı görüşü paylaşan Sigmund Freud, hipnozu psikanaliz açısından ele almıştır.

Freud hipnozu hastalıkların tedavisinde kullanılması gereken bir metot olarak benimsemiştir. 1955 yılında İngiliz Tıp Birliği, 1958 yılında da Amerikan Tıp Birliği hipnozun, tıpta kullanılabilecek bir yöntem olduğunu kabul etmiştir.

HİPNOZUNTIPTAKİ YERİ

Hipnoz alternatif tıp çalışmaları arasında yerini almıştır. Zayıflamak isteyenler, fobileri olanlar, öğrenme eksikliği olanlar, sigarayı bırakmak isteyenler, cinsel problemleri olanlar, özgüven eksikliği olanlar, altınııslatanlar, astımlılar, doğum ağrılarının giderilmesini isteyenler, uykusuzluk, sinirlilik gibi sorunları olan kişiler, duygusal sorunları bulunanlar gibi birçok hastanın sorunlarının çözülmesini sağlayan hipnoz yöntemleri uygulanmaktadır.

Bilinçli bir zihin hipnozun etkisi altına girdiğinde, düşüncelerin artan etkileri direkt olarak bilinçaltına ulaşır ve harekete geçer. Çünkü geçmişte yaşanan olaylar ya da deneyimler yani tüm anılar bilinçaltında gizlidir. Bilinçaltı aslında gerçeğin farkındadır.

Fakat mantık yürütememesi nedeni ile gerçek ile gerçek olmayanıayırt edemez. İçgüdüsel olarak gerçeğe doğru yönelir. Örneğin bir sel felaketi yaşadınız. Bu olay esnasında korku, heyecan ve duygular çok yoğundur.

Tekrar aynı felaketi yaşayacakmışsınız gibi aynı korku ve heyecan bilinçaltına yerleşir.

Bu durum uykusuzluk ve korku durumlarını ortaya çıkarır. Kalp ritminde bozukluklara neden olabilir. Bu örnekten de anlaşıldığı gibi sadece zihinsel olarak duygularınız değil fiziksel olarak bedeniniz de etkilenir. Bu değişimler bilinçli olarak ortaya çıkmaz.

Genellikle beklenmedik bir zamanda ve bir anda belirir. İşte bu durumda yapılan hipnoz ile telkin yoluna gidilir ve kişinin rahatlaması sağlanır.

Uluslararası Akreditasyonlu Hipnoz Eğitimi

HPN Akademi olarak verdiğimiz hipnoz eğitimi, 6 günlük bir eğitimdir.

Sabah 10.00 akşam 18.00 olmak üzere günlük 8 saattir.

 

ÖĞRENECEĞİNİZ HİPNOZ ÇEŞİTLERİ

Klasik Hipnoz Self Hipnozu
Modern Hipnoz Derin Hipnoz
Show Hipnozu Terapi Hipnozu
Çocuk Hipnozu Tıbbi Hipnoz
Grup Hipnozu Anestezi Hipnozu

 

EĞİTİM KAYDI

SORU – CEVAPHİPNOZ NEDİR?

Hipnoz tehlikeli mi?

Hayır. Hipnoz günde bir çok kez bilinçsizce yaşadıgımız bir durumdur. Mesela uyanirken ve uyurken (burdan hipnozun tehlike arzetmediğini anlayabilirsiniz).

Hipnozdayken mahrem sırlarımı söylüyormuyum?

Hayır. Şahsınızla ilgili mahrem veya özel sırlarınızı, daha önce hipnoz için gerekli olduğunu anlaşıp onaylamadığınız taktirde, açıklamıyorsunuz. Örnek: Hipnozcu banka şifrenizi bilmek istiyor. Elbette buna cevap vermeyi red edeceksiniz çünkü hipnozdayken de kendi kontrolünüz tamamen sizin elinizde.

Hipnoz esnasında istemediğim şeyler yapiyormuyum?

Kesinlikle hayır. Hipnoz esnasında uyanıkken de izin verecekleriniz olacaktir. Daha farklı şeyler olmayacaktır. Kontrolünüz sizde olacak, değerlerinize ters durumlara müsade etmeyeceksiniz. Örnek: Vegan birine hipnozda et yedirmem mümkün değil.

Hipnozdan tekrar uyanamazsam ne olacak?

Bu mümkün değil, çünkü hipnoz tabii bir hal ve siz her gün uykudan da uyanıyorsunuz sonuçta.

Hipnoz esnasında uyuyormuyum? Hipnozdayken etrafımda ki sesleri duyuyormuyum?

Hipnozdayken uyumuyorsunuz fakat değişik bir farkındalık durumundasınız. Bu halde bütün dikkatiniz kendinize yönelik oluyor. Duyularınızın orani 300% artıyor.

Hipnoza girmek istemezsem ne olacak?

Hipnoza girebilmek için buna açık olmanız gerekiyor. Rızanız olmadığı taktirde hipnoz gerçekleşmez. Hipnoz etkisini gösteremez.

Hipnozda olmak nasil bir his?

Hipnoz tamamen fiziksel rahatlama oluşturan bir durum. Insan kendini sakin,huzurlu ve tamamen rahat hissediyor. Hipnoz esnasında etrafınızdaki herşey ikinci planda kalıyor. Dikkatinizi sadece kendinize verdiğiniz istenilen bir durumdur hipnoz.

Hipnoz seyansında veya hipnoz gösterisinde olanları unutacakmıyım?

Hipnozcu hipnoz terapisi için önemli bulması haricinde hiç bir şey unutmuyorsunuz. Örnek: Bir ameliyat için hipnoz edilen hasta bütün detayları hatırlaması gerekmiyor. Mesela kaç dikiş atıldığını. Şov hipnozunda kısa süreliğine bazı şeyler unutulur, bu da ancak hipnozcu proğrama dahil ederse.

Kim hipnoz edilir, kim edilmez?

Bebekler, zihinsel engelliler, şizofren hastaları, epilepsi hastaları, alkol/uyuşturucu bağımlıları ve şiddetli intihar tehlikesi taşıyan insanlar haricinde, hipnoza açık olan ve izin veren herkes hipnoz edilir.

Ben kendim hipnoza yatkın olup olmadığımı bilmiyorum?

Eğer değişime açık, hazır ve meraklıysanız, hipnoza yatkınsınız.

Hipnoz olduğumda iradesizmiyim veya iradesiz olurmuyum?

Hayır, değilsiniz ve olmuyorsunuz. Çünkü hipnoz esnasında dikkatiniz odaklanıyor ve konsantrasyonunuz daha güçlü oluyor. Tam aksine hipnoz sayesinde iradeniz azalmıyor, güçleniyor. Çünkü siz mesela sıgarayı bırakma iradenizle bize geliyorsunuz.

Hipnozda fiziksel değişim gerçekleşiyor mu?

Evet, mesela sıgara bırakma hipnozunda anında alyuvarlar oluşuyor ve kilo verme hipnozunda iştah azalıyor. Hayati değerleriniz hipnoz esnasında düzene giriyor.

Hipnoz öncesi ve sonrası kan alındığında değerlerde değişim görünüyor.

Ve bütün bunlar sadece 20 dakikalık hipnoz sürecinde oluyor. Doktorlar dahi sonuçlara şaşırıyorlar.

En sık hangi durumlarda Hipnoz başarılı şekilde uygulanıyor?

En sık korku, fobilerde, sıgara bırakma ve kilo vermede. Tabii ki daha bir çok başkaalanlar da mevcut.

Hipnozdayken kötü amaç için kullanılmam mümkün mü?

Hayır, çünkü istemediğiniz ve değerlerinize aykırı şeyler yapmıyorsunuz. Örnek: ATM ye gidip hesabınızdaki tüm parayı çekip hipnozcuya veriyorsunuz ve aynı zamanda daha fazla veremediğiniz için üzülüyorsunuz – böyle birşeyin olması mümkün değil.

Hipnoz ne zaman gerçekleşemez?

Hipnoz olacak kişi izin vermez ise. Hipnozcunun talimatlarını yerine getirmez ise.

Hipnoz ile neler “iyileştirilemez”?

Kemik kırıkları, fiziksel engellilik, doğuştan olan hastalıklar.

Hipnoza inanmaya mecburmuyum?

Hayır, inanmaya mecbur değilsiniz, hipnoza açık olmanız ve izin vermeniz yeterli.

Hipnoz hangi sebeplerden dolayı engellenebilir?

Stres, zamansızlık, uyarıcı içecek/ilaç, kronik şüphecilik, aşırı kontrol ihtiyacı ve belirgin güvensizlik. Hatta müşteri hipnozcuya sempati kuramazsa, dolayısıyla yeterli güven oluşmadığında.

Hipnoz seyansında en önemli faktör nedir?

Güven, hipnoza katılmak ve izin vermek.

Değişimleri farketmemiz ne kadar zaman sürer?

Değişimleri çoğu zaman ya aynı günde veya bir gün sonra fark edersiniz. Normalde bilinçaltı olumlu değişimleri memnuniyetle karşılayıp izin veriyor. Sıgara bırakmada güzel olmayan, acı tad ve az istek olabilir. Kilo vermede ise başarıyı görebilmek 3 ay kadar sürebilir.

Bir hipnozcuya giderken nelere dikkat etmem gerekir?

Muhakkak daha önce ya internetten yada kişisel tecrübelerden bilgi edinin. Sosyal medyada araştırın, hangi referansları var veya sempati duyuyormusunuz, karar verirken bu çok önemlidir. Hipnozcu daima öngörüşmeden sonra karar vermeniz için size zaman da tanıması gerekir. Sözleşme yapılması ısrar edilmemeli.

Dinin, ezoterizmin veya kara büyüsünü hipnoz ile alakasi var mi?

Çok net: Hayır! Bu ama hipnoz ve NLP’nin yöntemleri dinler, tarikatlar, aşırı gruplar ve sahtekarlar tarafından suistimal edilip ve/veya uygulanmıyor anlamına gelmiyor. Hipnoz günde defalarca bulunduğumuz çok doğal bir durum. Yani sanıldığı gibi olağanüstü bir şey değil.

Peki, ya Scientology tarikatı, yehovanın şahitleri vs?

Tarikatların veya dinlerin de hipnoz ile alakaları yoktur.

Seyansın başarılı olmasını bende etkileyebilirmiyim?

Evet, ne kadar dahil olup değişimlere izin verirseniz, sonuç da o kadar başarılı olur.

Şov hipnozu hipnozun ciddiyetine zarar verirmi?

Hayır, eğer hipnozcu onur,ahlak vs. ile oynamazsa. Şov hipnozu ile hem gerekiyorsa korku alınır hemde hipnozun gücünü gösterebilirsiniz. Iyi bir Şov ile çok sempati kazanmanız mümkün.

Hipnozun içeriği nelerdir ve akışı nasıl?

Ücretsiz öngörüşme > Hipnoz seyansı > Ücretsiz seyans sonrası görüsme

Kimler hipnozcu olabilir?

18 yaşını doldurmuş, iyi itibari olan ve psikolojik rahatsızlığı olmayan herkes.

Hipnoz terapisini öğrenmek mümkün mü? Mümkünse nerede ve nasıl?

Evet, hipnoz öğrenmek mümkün. Hipnoz-terapistliği için ayrıca doğal tedavi uzmanlık veya tıbbi eğitim gerekli. Hipnoz eğitimini de örneğin bize ait olan HPN Akademide alabilirsiniz.

Hipnoz eğitimi alınması mecburi mi?

Evet, eğitim ne kadar iyi olursa, o kadar etkili yardımcı olunur.